Ingen russiske flag i Kiev

Pressemeddelelse 31. Jul 2014

F.C. København, og klubbens fans, har her til formiddag kunne læse sig frem til, at angrebet på F.C. Københavns fans fra lokale tilskuere, skulle være sket på baggrund af, at de medrejsende københavnere skulle have provokeret med fremvisningen af russiske flag på stadion under kampen.

Ingen russiske flag i Kiev

 

 

F.C. København, og klubbens fans, har her til formiddag kunne læse sig frem til, at angrebet på F.C. Københavns fans fra lokale tilskuere, skulle være sket på baggrund af, at de medrejsende københavnere skulle have provokeret med fremvisningen af russiske flag på stadion under kampen.

 

Dette vil og kan F.C. København, FCKFC og samtlige af de medrejsende fans blankt afvise.

 

For det første blev samtlige af de omkring 30 fans fra FCK visiteret af både FCK’s egne medrejsende sikkerhedsfolk ved indgangen til stadion, hvor samtlige bannere og flag blev tjekket. Det er FCK’s faste politik på både ude og hjemmebane, at der ikke må medbringes bannere eller flag der kan have eller sende politiske budskaber. Ingen russiske flag blev fundet af hverken FCK’s eller de ukrainske vagter ved den grundige visitering. Kun flag og bannere med dannebrog, FCK-logoer og støtte til eget hold og klub.

 

For det andet overvågede både UEFA’s, de lokale myndigheders og F.C. Københavns sikkerhedsfolk konstant udebaneafsnittet under hele kampen og ingen af disse så på noget tidspunkt et russisk flag blandt eller med F.C. Københavns medrejsende fans.

 

For det tredje bakkes de to foregående punkter kraftigt op af, at der ikke er fremlagt en eneste form for dokumentation for, at der skulle have været medbragt og frembragt russiske flag i udebaneafsnittet i Kiev for at provokere og opildne de lokale tilskuere. Ingen billeder og ingen videooptagelser. På trods af, at kampen og tilskuerne var under konstant videoovervågning og mange fotos er blevet taget.

 

F.C. København og FCKFC vil også gerne understrege, at selv hvis dette skulle have forholdt sig anderledes, så kan det ikke undskylde, det der skete på stadion i Kiev under kampen, eller fratage arrangøren sit ansvar for, at det aldrig må være muligt for tilskuere fra resten af stadion at få adgang til udeholdets fans afsnit. Det er en uacceptabel sikkerhedsbrist, der simpelthen ikke må kunne finde sted hverken på danske eller europæiske stadioner.